O nas

Jesteśmy czynnym, działającym z pokolenia na pokolenie gospodarstwem rolnym. Hodowla naszych alpak rozpoczęła się w 2021 roku w czerwcu. Działalność powiązaną z rekreacją, odwiedzinami u alpak, oraz edukacją między innymi na temat pracy w gospodarstwie powstała w 2022.
Zagroda edukacyjna

Aktywności

Pobyt ze zwierzętami

Ogranizacja urodzin

I wiele więcej!

Zwierzęta w naszym gospodarstwie

W naszej zagrodzie mieszka już 8 alpak. Mają swoje imiona i charaktery. Dwoje z nich Emil i Ignaś to samce, które są wyszkolone do pracy w terenie, w różnych miejscach, szkołach, przedszkolach, domach opieki czy jako goście podczas pikników. Oprócz alpak, w naszej zagrodzie są jeszcze inni szczęśliwi mieszkańcy, łagodne i oswojone z człowiekiem zwierzęta, które pozwalają na dotyk czy karmienie. Są to kucyki, osiołki, owieczki, kózki, króliczki. Stałymi bywalcami jako pasja gospodarza są konie pociągowe zimnokrwiste, to piękne klacze które zachwycają posturą i swoim wyglądem. Ku uciesze naszych oczu, wypasają pobliskie łąki i nie pracują w cale tak jak kiedyś bywało.

Początek przygody z alpakami

To właśnie one sprawiły, że zdecydowaliśmy się otworzyć nasze gospodarstwo na gości. Zanim przyjechały do nas pierwsze alpaki, ja, Iga, sama odwiedzałam różne hodowle w Polsce, aby zobaczyć i poznać specyfikę tych zwierząt.

Przygodę z hodowlą alpak rozpoczęłam od ukończenia kursu i zdobycia certyfikatu w przepięknej hodowli w Lublinie. Tak zaczęła się najwspanialsza przygoda – poznawanie się nawzajem, zdobywanie zaufania moich alpak, ich powolne oswajanie oraz odczulanie na dotyk. Wszystko po to, abyście Państwo mogli czerpać jak najwięcej radości z kontaktu z tymi niezwykłymi zwierzętami.

Pochodzenie i charakterystyka alpak

Warto wspomnieć, że alpaki pochodzą z Ameryki Południowej – z Peru, Chile i Boliwii, a ich naturalnym środowiskiem są zbocza Andów, na wysokości około 5000 metrów nad poziomem morza. To zwierzęta stadne, wywodzące się z rodziny wielbłądowatych.

Istnieją dwie rasy alpak: Suri oraz Huacaya. Z natury są one nieśmiałe i bardzo płochliwe. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie przepadają za przytulaniem i głaskaniem, choć są również niezwykle ciekawe. To właśnie ciekawość, a także przysmaki, takie jak marchewka, sprawiają, że mogą pozwolić na dotyk.

Alpaki w Polsce i ich niezwykła wełna

W Polsce alpaki uznawane są za zwierzęta gospodarskie. Hodowane są w celach alpakoterapii, alpakorekreacji oraz dla ich cennej wełny. Produkty wykonane z alpaczej wełny to prawdziwy luksus – są niezwykle ciepłe, termiczne i antyalergiczne, co czyni je idealnym wyborem dla alergików oraz astmatyków.
Scroll to Top